Adam Lisický na Rock Point Horská výzva Beskydy 2019

Zdravím všechny příznivce běhu a vítám Vás u prvního ze série reportů o závodu Horská výzva – trasa Short. Pro ty, kdo mě neznají, tak jsem Adam Lisický a vedu v Running Zone klubu Brno ranní kondiční tréninky.

Letos jsem se rozhodl absolvovat všechny závody běžeckého seriálu Horská výzva trasu Short. První ostrou bodovanou zastávkou byly Beskydy. Trasa short měřila cca 13 km, na kterých jsme museli vystoupat okolo 750 výškových metrů. Trať sice krátká, ale o to náročnější. Měl jsem zařízenou tu nejlepší podporu, přítelkyni Marťu a naší psici, takže pro nasátí atmosféry jsme na závod vyrazili už v pátek, abychom ve stanu poblíž startu mohli ráno v klidu posnídat a užít si celý den. Tuhle možnost doporučuju, protože organizátoři vesměs na každé zastávce poskytují možnost postavení stanu poblíž startu a cíle. Odpadne hektické dojíždění na poslední chvíli, a naopak se přidá ranní pohodička před startem. Longaři startovali už o půlnoci a nejrychlejší z nich se stihli vrátit před ranním startem střední a krátké trati. Střední trať startovala v 9:00, trasa Short v 10:00.

Teď už k samotnému závodu. Z mého pohledu se jedná o jeden z nejtěžších možných začátků, které na takovýchto závodech můžete potkat, pokud samozřejmě pomineme speciální závody typu skyrace a podobně. Na prvních třech kilometrech se cesta lehce zvedá (cca 160 m up), nicméně adrenalin a čerstvé nohy ženou dopředu. Letos jsem si na tuto část dal zvlášť pozor abych nepřepálil tempo a užil si 4. kilometr. Na tomto kilometru se totiž vystoupá na Velký Javorník, převýšení tohoto kilometru je 255 m. Bohužel v této pasáži, stejně jako minulý rok, musím razantně zpomalit a ztrácím kontakt s první pětkou. Na první občerstvovačku na Velkém Javorníku se za vnitřního nadávání na svůj odbitý trénink vyšplhám za 14,5 minuty (podotýkám na jeden kilometr…). Přichází asi nejhezčí část závodu, a to rychlý technický trailový seběh. Měří 2 kilometry a na cestě potkáte krásné lesní koryto, popadané stromy a dlouhé traverzy. Tady trocha nostalgie a uvědomění si, že i známá trať dokáže člověka překvapit. Přesně rok zpátky na jednom dlouhém traverzu končím po škobrtnutí na zemi a ztrácím těžce doháněné vteřinky. Letos na tom samém traverzu si pomyslím „ty vo*e“ tady jsem minule letěl. A jen jsem tuto myšlenku chtěl opustit, tak letím do výstavního parakotoulu… Téměř ihned z tohoto pádu pokračuji dál, letos nehledám telefon, protože šortky od Craftu z Rockpointu mají kapsičku na zapínání, hurá splnily účel. Další komplikace na sebe nenechala dlouho čekat, když jsem ve snaze dohnat co se dá seběhl z cesty a minutku hledal přeběh přes řeku. Po této nešťastné pasáži už byla trasa nahoru dolu až do cíle. Krásné lesní cesty, čerstvý vzduch a až moc pěkné počasí. Značení trasy naprosto bezproblémové a člověk mohl zabloudit pouze vlastní chybou. Do cíle nakonec dobíhám trošku potlučený, ale s úsměvem. Čeká na mne v cíli nejlepší support a také zjištění, že v kategorii beru čtvrté místo s časem o 4,5 minuty lepším než minulý rok, takže konec dobrý, všechno dobré.

Závěrem musím pochválit organizátory za skvělou práci v organizaci, značení a výběru počasí. Těším se, že se z někým z vás potkám na další zastávce Horské výzvy v Krušných horách 28.-29.6.2019.

PS: Další report zase za měsíc 🙂